🜃 Hlinoviny #5 ~ právě jsem se vrátila z hliněné Mekky
Elektronický holub u vás právě upustil ještě horké vydání Hlinovin.
Sdílení, spolupráce, podpora
S nadsázkou se právě vracím z dočasné Mekky přírodních stavitelů - pražských Holešovic. :)
Ještě slyším hlasy řečníků a dozvuky debat. Také si živě vybavuji ticho při soustředěné tvorbě účastníků. Ti si totiž na můj stánek přišli natáhnout vlastní hliněnou omítku.
Bylo to celé stmelující, osvěžující, podporující, inspirující.
Tak jsem se rozhodla, že tohle vydání bude výjimečně ohlédnutím za posledními dny strávenými na Natural Homes Conference & Příběhů domů 2025.
Perly v blátě
~ zajímavá fakta o hlíně ~
Hlína není hnědá!
Teda hlína samozřejmě hnědá být může a většinou i je. Ale co je zajímavé, že hlín existuje velká spousta a mají různé barvy. A tam, kam na barevném kruhu nedosáhne příroda skrz vrstevnice jílů, lze použít přírodní pigmenty.
Protože se lidé poslední dny na konferenci hodně divili tomu, jaké podoby hlína (potažmo hliněná omítka) může mít, musela jsem to napsat i sem. Já už to za ty roky vím a beru to jako samozřejmost, ale vy třeba nemusíte.
Tak teď už to víte taky! :)
Dřívější perly:
Tipy hliněné zednice
~ zkušenosti na zlaté zednické lžíci ~
Zatočit nebo vyhladit? Toť otázka
Otázka, kterou mi návštěvníci konference opakovaně pokládali.
Hliněná omítka může být provedena v bezpočtu barev, ale i struktur.
Základní je rozdělení na točený (filcovaný) štuk a štuk hlazený.
Točení je nejčastější úprava. Po nanesení omítky hladítkem na zeď chvíli počkáme. Ve správnou chvíli, kdy je povrch omítky vlhký, ale již zavadlý, začneme namočenou houbou poprvé točit. Točení pak může proběhnout v různých technologických momentech ještě 2x až 3x.
Hlazený povrch tkví v tom, že omítku po nanesení hladíme různými nástroji. Dobře poslouží měkká nerezová hladítka, plastová hladítka, ale i kámen či igelitový sáček. Hladíme tak dlouho, dokud nejsme spokojeni s výsledkem. Takový povrch lze obvykle s notnou dávkou trpělivosti vyleštit i do vysokého lesku. A za jistých podmínek se stává voděodolným.
Rozdělení uvádím proto, že na konferenci za mnou přišla Markéta z Hliněného domu s tím, že se jí podařilo vyvinout hliněnou stěrku.
Ta je velmi jemná a má téměř konzistenci barvy. Těším se, že až zpracuju vzorky a trochu si s materiálem pohraju, určitě podám podrobnější zprávy!
Ale už teď vím, že jde o přírodní alternativu a tedy konkurenci pro betonové/cementové dekorativní stěrky, které jsou bohužel často plné chemikálií.
Moje dřívější tipy:
Závěrečný první rozhovor
Možná jste někteří už postřehli informaci o tom, že právě makám na prvním podcastu o přírodním stavitelství v ČR.
Původně jsem projekt pojmenovala názvem Fajront a vytvořila jsem pro něj vizuály, stránky na sítích atd. Pak se mi ale ozvali z Ostravy, že prý chystají podcast se stejným názvem. Rozhodla jsem se jim ustoupit a celé to překopat.
Nový název Divocast kombinuje slova “podcast”, “div”, “divoká”. V podcastu vedu rozhovory s lidmi, kteří se motají kolem přírodních staveb. Vedu je podle sebe a ptám se na věci, které mě zajímají. Nekloužu po povrchu, snažím se s hosty jít do hloubek.
Po skončení konference jsem nad čajem a medovníkem vyzpovídala jednoho z účastníků/přednášejících. Jeho jméno si zatím nechám pro sebe, ale brzy vyšlu rozhovor do světa. I já věřím, stejně jako tento host, že to, co nejvíce inspiruje, jsou lidské příběhy. Pojďte se do nich se mnou zaposlouchat.
Rozhovor najdete na běžných platformách (Spotify apod.), ale i na webu divocast.cz, který je v tyto dny ještě ve výstavbě.
Co dalšího se děje?
~ hliněné akce offline i online ~
→ Hlinařské rekvalifikační kurzy
Každoročně pořádáme ve Sdružení hliněného stavitelství spoustu kurzů. Sama jsem kurzy prošla a mohu je vřele doporučit úplně všem.
Startují 10.4. (hliněný zedník a omítkář) a 12.6. (dekoratér) v krásných prostorách bývalého pivovaru v Hostimi (okres Znojmo).
→ Ekofest
Oslavte Den Země i s přírodními materiály, akce vhodná pro celou rodinu, 26. dubna 2025, Praha, Malešický park
~~~
Víte o dalších akcích, které by stály za zmínku? To je skvělé! Napište mi o nich, prosím, v odpovědi na tento dopis a já je omrknu a zmíním v příštím newsletteru.
Loučím se, protože za chvíli omítám slamák nedaleko řeky Berounky. Tentokrát přiloží ruku k dílu i zákazníci, tak jim (i mně) držte palce.
Jestli vám v hlavě vrtá nějaká otázka, připomínka, cokoliv, tak neváhejte odpovědět na tento e-mail. Není nic jednoduššího. :)
Za přízeň a velkou podporu DĚ-KU-JE-ME my obě - hlína i já.
Mějte se báječně a žijte dobře!
Denisa *
Pokud vám Hlinoviny někdo přeposlal a chcete je taky odebírat, můžete:
* Hlinoviny jsem poslala já - Denisa Divoká - hliněná stavitelka celoživotně s hlínou spjatá. Vedu projekt Hlína je láska, sdružuju řemeslnice v Cechu řemeslnic a brzy spustím historicky první rozhovorový podcast o přírodním stavitelství v ČR s názvem Divocast.