🜃 Hlinoviny #4 ~ jediná svého druhu
Elektronický holub u vás právě upustil ještě horké vydání Hlinovin.
Hlínu máme jen jednu
Víte, že hlína je jediná svého druhu?
Hlína je velmi výjimečný materiál. Neříkám to jen proto, že je moje celoživotní láska.
Opravdu neexistuje nic podobného. A ač svátek svatého Valentýna neprožívám, rozhodla jsem se pod jeho dojmem k malému řemeslnickému vyznání.
Dozvíte se, proč je hlína k sežrání a taky, že je vlastně věčná a nesmrtelná. A taky pozvu na dubnový sraz srdcařů. <3
Perly v blátě
~ zajímavá fakta o hlíně ~
Hlína k sežrání
Neznám jiný stavební materiál, který vám může po pozření jen prospět. Ale následujícími řádky samozřejmě k ničemu nenabádám… :)
Půdu jedli lidé odedávna především v Číně nebo Spojených státech. Sloužila především jako lék, který mimo jiné zlepšuje zažívání a léčí střevní problémy.
Historie konzumace hlíny sahá až do starého Říma, ale dokonce i v Německu si ve 20. století lidé mazali jílovitou hlínu na chleba místo másla.
Hlína obsahuje železo, kalcium, vanad, magnezium a mangan, což jsou nedostatkové prvky především při hladomorech.
Zelený jíl se například využívá jako podpůrná léčba ekzému a lupenky, akné, na nečistou pleť, artrózu i osteoporózu, na likvidaci kvasinkových infekcí i na hubnutí. Zelený jíl umí možná pro někoho paradoxně účinně pomoci zároveň při zácpě i průjmu.
Dřívější perly:
Tipy hliněné zednice
~ zkušenosti na zlaté zednické lžíci ~
Nesmrtelnost hlíny
Už jsme si řekli, že je hlína děsně živá. A to za všech okolností.
Ale víte, že hlína je taky nesmrtelná?
Totiž…
Pravda je, že na omítky můžete použít hlínu, kterou jste získali třeba při kopání základů. Co může být víc lokální? Ta hromada hlíny už nevypadá jako otravná starost, že?
Hlínu můžete prostě a jednoduše použít znova a znova a znova. Takže až se budete stěhovat z toho pronajatého panelákového bytu, naškrábejte si ji zpátky do pytlů a můžete ji natáhnout klidně jinde. Nebo z ní udělat rovnou hliněnou podlahu. Tak!
A pak? Až jednou potomky vašich potomků vašich potomků hlína na zdech i podlaze omrzí (vysoce nepravděpodobné!), mohou ji prostě hodit zpátky na zahradu. A ještě se jim v ní urodí luxusní rajčata.
Není jenom 100% recyklovatelná, ale dokonce upcyklovatelná.
Jednoduše dokonalost.
Moje dřívější tipy:
Konference srdcařů
Natural Homes Conference & Příběhy domů 2025
Sice mě vítr zavál do Prahy, ale dobře vím, že od nás ze Zlínska pochází spousta srdcařů. Takže i srdcařů, kteří zasvětili svůj život přírodnímu stavitelství. Některé jsem měla tu čest poznat. Jedním z těch borců v nejlepším slova smyslu je Viktor Karlík.
Viktor (o. s. Baobaby) má na kontě mraky skvělých nápadů, projektů a akcí. A v dubnu se koná v Praze jedna z nich. Přibližně před 8 lety jsem si právě s ním poprvé sáhla na stavební hlínu.
Konference suverénně vyčnívá nad vše, co se v ČR poslední roky odehrává. Jde o obrovský zdroj inspirace a hlavně praktických informací a cenných kontaktů. Pokud vás přírodní stavby z jakéhokoliv důvodu zajímají, neváhejte a přijďte.
Já tam budu s praktickou ukázkou hliněných omítek taky a ráda vás všechny uvidím!
Místo konání: KZ Domovina, Praha - Holešovice
Termín: 4.-6.4.2025
Podrobnosti najdete na FB události.
Co dalšího se děje?
~ hliněné akce offline i online ~
→ Hliněné sdílení
Blok krátkých přednášek o stavební hlíně, vhodný pro širokou veřejnost, 7. březen 2025, Brno
→ Veletrh CONECO
Pokud budete mít čas a cestu do Bratislavy, tak se zajděte podívat do pavilónu ekostaveb. Akce se velmi aktivně zúčastní i přátelé ze slovenského sdružení ARTUR. Taky milujou hlínu! 2.-5.4.2025
→ Hlinařské rekvalifikační kurzy
Každoročně pořádáme ve Sdružení hliněného stavitelství spoustu kurzů. Sama jsem kurzy prošla a mohu je vřele doporučit úplně všem.
Startují 10.4. (hliněný zedník a omítkář) a 12.6. (dekoratér) v krásných prostorách bývalého pivovaru v Hostimi (okres Znojmo).
→ Ekofest
Oslavte Den Země i s přírodními materiály, akce vhodná pro celou rodinu, 26. dubna 2025, Praha, Malešický park
~~~
Víte o dalších akcích, které by stály za zmínku? To je skvělé! Napište mi o nich, prosím, v odpovědi na tento dopis a já je omrknu a zmíním v příštím newsletteru.
Anketa
Jedním kliknutím mi moc pomůžete. Odbourám tak paralýzu z výběru z obrovského množství témat. Děkuju :)
Už musím jít, protože odpoledne přednáším v Brně na Hliněném sdílení. Zazní spousta zajímavých informací a dá se na to mrknout i online.
A jestli vám v hlavě vrtá nějaká otázka, připomínka, cokoliv, tak neváhejte odpovědět na tento e-mail. Není nic jednoduššího. :)
Mějte se skvěle!
Denisa *
Pokud vám Hlinoviny někdo přeposlal a chcete je taky odebírat, můžete:
* Hlinoviny jsem poslala já - Denisa Divoká - hliněná stavitelka celoživotně s hlínou spjatá. Vedu projekt Hlína je láska, sdružuju řemeslnice v Cechu řemeslnic a brzy spustím historicky první rozhovorový podcast o přírodním stavitelství v ČR s názvem Fajront.